Czym jest dress code?

Czym jest drescode

Dress code to pojęcie wywodzące się z języka angielskiego. Tłumacząc wprost oznacza „kod ubierania się”. Najprościej rzecz ujmując dress code to zbiór zasad dotyczących doboru stroju w konkretnych miejscach czy sytuacjach. Warto zaznaczyć,  dress code może się różnić w zależności od kraju, religii czy kręgu kulturowego.

Kiedy stosujemy dress code?

To pojęcie większość ludzi kojarzy się z pracą w korporacji. I nie jest to całkowicie błędne skarżenie. W wielu firmach obowiązują dość sztywne zasady dotyczące ubioru. Dlatego gdy rozpoczynamy pracę w nowym miejscu warto zapoznać się z zasadami dotyczącymi właśnie ubioru. Jednak dress code nie dotyczy tylko tej dziedziny naszego życia.

Określone zasady obowiązują na przykład na ślubach, pogrzebach, na plaży czy siłowni. A zatem praktycznie w każdym momencie naszego życia.

Jeżeli w naszym miejscu pracy nie obowiązują zasady dotyczące ubioru, to możemy pozwolić sobie na sporą dowolność. Jednak lepiej zrezygnować z kostiumu kąpielowego czy bardzo wyzywających sukienek. Jeśli nie wiemy dokładnie jak się ubrać, to warto zasięgnąć języka u współpracowników. Dodatkowo uważnie obserwujmy, to w co ubrane są inne osoby.

Zawsze lepiej ubrać się odrobinę zbyt formalnie niż sprawiać wrażenie, że jesteśmy abnegatami, którym na niczym nie zależy. 

Czy istnieją żelazne zasady dress codu?oczywiście, że tak. Nasz strój powinien być dopasowany do okazji i okoliczności. Dlatego na pogrzeb zawsze wybierajmy skromne ubrania w stonowanych kolorach, najczęściej w czerni.

Nasza stylizacja powinna być schludna czysta.  Ubrania nie mogą być pomięte czy brudne. Dlatego przed wyjściem z domu warto kontrolować nasz wygląd. W lustrze sprawdźmy, czy ubrania dobrze układaj się na sylwetce. Czy nie widać bielizny. To szczególnie istotne, jeśli wybieramy się do pracy czy na uroczystość.

Czy do dress codu należy zawsze rygorystycznie się stosować?

Coraz więcej firm rozluźnia zasady dotyczące ubioru. Jednak nie da się ukryć, że nasz wizerunek może wpływać na naszą pozycję zawodową. Odpowiednio dopasowany strój może sprawić, że będziemy sprawiać wrażenie osoby bardziej kompetentnej. To oczywiście tylko złudzenie, ale pierwsze wrażenie ma ogromną moc. Może sprawić, że zdecydowanie łatwiej osiągniemy nasze cele zawodowe i nie tylko.

A zatem niezależnie co myślimy o dress codzie i zasadach dotyczących ubioru, gdy ktoś poprosi nas o ubranie się w określony sposób, to uszanujemy jego życzenie. Nie jest to odpowiedni czas na ekstrawagancję czy szalone zabawy ze stylem.